Sign Guestbook   Back to OLOAS Home   Report abuse

NameLate
Date2007-05-16
MessageMutta entä ne sivumäärät? smilie


NameDMAK
Date2007-05-16
Locationclick picture for more information
MessageKirjoista:
Kirjoja pitää olla. Maagi on muutakin kuin kirja, I agree. Kirjan paino voisi tosiaan enemmänki vaihdella koon mukaan. Sitten useimmat haluavat "sellaisen kevyen". Nykyisellään kirjaa ei ole helppo tärvellä kokonaan. Kevyt on. Joka on sen riskin valmis ottamaan, olen mukana. Kirjoja on monenlaisia ja -muotoisia, mutta olen ne kätevimmät (ja suurimmat) pitänyt erikoisaarteina. Ja sittenhän on myös niitä 60 x 40 x 15 cm kirjoja, jotka ovat juuri näitä täysikokoisia - ja vielä kannet kivestä... todellisia kirjaston kruunuja. Antamasi mitat, ovat Late omaan mielikuvaani nähden aika pienet. Vaikka sellaisiakin on, ja jopa käärökirjoja. Ehkä varioin hieman lisää pelissä...

Dual:
Perusopinnothan voi suorittaa molempiin ennen seikkailu-uraa. Silloin pitää vaan olla vanhempi lähtiessään baanalle.


NameDMAK
Date2007-05-16
Locationclick picture for more information
MessageMä oon kyllä Peten kanssa samaa mieltä pohjaopinnon ja hedelmän kantamisen suhteesta. Tuossa tulee epäkohta vain ryhmän ollessa keskenään eri tasoisia, jolloin heikommat hahmot kehittyvät mielestäni hieman nopeasti. Kokevat enemmän mutta osallistuvat vähemmän kuin omantasoisessaan seurassa. Em. kompensoi.

Noita: sallittu. Mun pelin kaikkien aikojen kovatasoisin hahmo Sabina oli noita ja vielä hieno sellainen.
Wild Mage: sallittu. Opettajan löytäminen on haaste kenelle tahansa, se täytyy ottaa huomioon kaikessa ko. hahmoon liittyvässä.
Psionicist: sallittu. Olen jo pitkään käyttänyt niiden kykyjä hirviöillä ja parilla henkilölläkin. Ne on makeita. Ensimmäisen pelaajan pitää vaan lukea ja sisäistää koko kirja.


NameLate
Date2007-05-16
MessageEhkä se ainoa oikea epäkohta maagissa on se kirja. Miten kirja jossa on 40 sivua voi painaa kilokaupalla? Vaikka kannet olisi tehty puusta, sisältö on kuitenkin paperia, vai mitä? Muistaakseni Maman matkakirja painaa 10 paunaa. Mulla ei ole vaakaa kotona, mutta vertailin kirjoja mun skittaan, joka painaa nelisen kiloa. Kaksi suuren suurta taidekirjaa, joissa on yhteensä yli 600 sivua painoi suurin piirtein saman verran.

Mun ehdotus on seuraava: Maagin kirja on kirjaksi iso ja painava, n. 35cm X 25cm X 8cm ja se painaa 5-8 kiloa. Sivuja kirjassa on painon ja hinnan mukaan 250-500. Pienemmässä matkamallissa voisi olla sivuja 50-100 ja se voisi olla noin puolet megakirjan painosta ja koosta. Loitsut vievät tilaa samalla lailla kuin tähänkin asti.

Vai tuleeko kirjoista liian kattavia tällä tavalla? Kohta jonkun megamaagin kirja sisältää kaikki Cronecoston lodet? Mutta sitten kirjan painoa ja kokoa pitää hillitä. Vaikka se kirja olisi tehty kivestä, se ei voi painaa kymmentä kiloa. Ja jos kannet tekevät kirjan painavaksi, miksi loitsuja voi heittää scrolleista? Miten niiden teksti eroaa kirjan teksteistä, jos niitä kerran kopioidaankin suoraan kirjoihin?

Kyselee epätietoinen fysiikan lakien edessä. smilie


NameLate
Date2007-05-16
MessageHyvä jousiampuja-kohta tarkoitti sitä, että kaikki hahmoluokat vaativat mun mielestä liikaa omistautumista, joka rajaa pois mielenkiinnon muihin elämänalueisiin. Lisäksi joillakin hahmoilla on jotain kummallisia erikoisominaisuuksia, joita muut eivät voi edes saada. Esmes kiipeilyn ja hiipimisen varaaminen varkaalle on musta todella outoa.

Musta kanssa seikkailijat on superlahjakkuuksia, mutta heidän pitäisi pystyä soveltamaan lahjojaan laajemmin. Mun mielestä on ehkä turhaa miettiä onko joku sovellus epäreilua jotain hahmoluokkaa kohtaan, kun lopputuloksena pitäisi olla vaan persoonallisia ja mielenkiintoisia, ja ennenkaikkea uskottavia eläviä hahmoja.

Mahtavaa tsättiä! Keep it coming! smilie smilie smilie smilie


NameOskari
Date2007-05-16
MessageEi maagiin vaihto pidä olla erilaista tai siihen pidä suhtautua erilailla kuin muitten luokkien vaihtoon. Joka ainoan luokan tyypit ovat joutuneet opiskelemaan aivan yhtäpaljon saavuttaakseen taitoja jotka oikeuttavat kantamaan jonkin luokan nimeä. Miettikää kauanko menee kun karatessa hommataan mustavyö? Kauan. Ja kun se karate jotenkin hanskataan siitä on vielä pitkä matka siihen kun tappaa ekan humanoidi vastuksen, vallankumouksellinen muutos ja sitten ollaankin jo tasolla 2, aika loogista imo.

Oli siis luokka mikä tahansa mihin aijotaan siirtyä on uuden luokan perusteokset tai perusasiat oltava jotenkin saatavilla. Joko jonkun toisen PH:n toimesta, tai esim. kirjana tai sitten vaikka telepaattisena yhteytenä. En näe siinä eroa lukeeko kaveri iltaisin kirjaa vai treenaa kroppaansa ja iskujen liikeratoja. Molemmat vievät kaiken ajan.

Paljon taustaa ja tarinaa Dualeihin niin aivan varmasti se saadaan aina toimimaan. Ja jos Ratko nyt saiskin jumalilta siunauksen ja INT nousis 18aan ja haluais maagiksi niin kyllä me sitä Sörnäsin kanssa voitas voitas opettaa =)

Oskari


NamePiit
Date2007-05-16
Locationclick picture for more information
MessageMaageista vielä:

Mun mielestä maagiuteen kuuluu paljon muutakin kuin kirjoitusten tulkitseminen, se on ihan oma maailmansa oka valitettavan harvoin tulee esille pelissä. RIP Toast Skagen.

Peleistä vielä:

Mietiskelin jo taannoin että missä vaiheessa sana "peli" olisi jätettävä pois? Peleihin kuuluu kuitenkin osaltaan jonkinasteinen epärealismi, samoin fantasiamaailmaan jo käsitteenä.

Ja paluu maageihin:

Noitien, wild magen, Psionistien (onko sallittuja Antti?) tms. pelaaminen toisi aina uutta lisää taikuuden ja sensellaisen maailmaan. Olisihan se hienoa sellainen puolihullu joka vain otenkin on saanut taikuuden langoista kiinni ihan itse ja soveltaa niitä kovalla riskillä. Sellainen sopisi Dual Class - luokaksikin mainiosti, hahmo on taistelun telmeessä oppinut aistimaan taikuuden "lankoja" ja jotenkin saanut niistä kiinni tai jotain. Ja sellainen hämmentäisi mukavasti ryhmässä mahdollisesti olevia kirjanoppineita maageja.


NamePiit
Date2007-05-16
Locationclick picture for more information
MessageItse ymmärrän nopean kehityksen hyvin. Olen ymmärtänyt oikeassa elämässäkin asian niin että opinnot tarkoittavat nimenomaan valmistavia opintoja. Valmistavien opintojen jälkeen on aika lähteä soveltamaan noita tietoa käytäntöön, jolloin kokemuksen myötä taito kohenee aluksi rutkasti. Kehitys hidastuu kyllä, mutta niin hidastuu tasonousutahtikin. Ongelma dual-class-asiassa koskee mielestäni voimakkaimmin nimenomaan maageja, joilla opintoihin sisältyy eniten teoriaosuutta. Mistä moisen määrän oppia voisi saada? Peliteknisesti näen lähes ainoana mahdollisuutena että esim. lukutaitoisella, älykkäällä taistelijalla on jostain saatu loitsukirja cantripillä sekä magian perusteos, ja hän uhraa pitkään iltoja lukien. Dual-classissahan on aina kyse erittäin poikkeuksellisen lahjakkaista yksilöistä (minimi 17) jolloin opiskelu on helpompaa. Sama mekaniikka eri muodossa koskee toki myös muita hahmoluokkia. Dual-classissa on mielestäni ennen kaikkea kyse luokanvaihtoon oikeuttavasta pelaamisesta, joka tulisi jollain tasolla olla myös DM:n ratkaistavissa (toki pelaajan kanssa käytyjen keskusteluen kautta). Vanhojen taitojen säilyttäminen ei mielestäni ole ongelma, kehitys kuitenkin pysähtyy ikuisiksi ajoiksi.

Maagin suhteen taas on mielestäni oikeus ja kohtuus että loitsut ovat materiasta kiinni. Maagit ovat näinkin korkeilla tasoilla omaa luokkaansa, kunhan selviää alkutasoen rimpuloinnin. Heikkouksia on oltava.


NameSe vielä maageista
Date2007-05-16
Message... että toki maagilla on lisäysten ansiosta valtava tietomäärä, jonka hyödyksi muuttaminen on pelaamisesta (ja alunperin valinnoista) kiinni.


NameDMAK
Date2007-05-16
Locationclick picture for more information
MessageOpiskelumenneisyys vs. nopea kehitys seikkailijana harmittaa minuakin. Siksi en halua alatason hahmoja mukaan koviin porukoihin. Kaikki alle seiskan nousevat joka tapauksessa aivan liian nopeasti. Periaatteessa tripla-multi-class on ainoa, joka kehittyy järjellisen hitaasti ja sekin vasta kun ollaan vähintään 7-6-6 tms. Ekatason hahmoilla juttu on vähän eri, jos kaikki aloittaa samasta ja nimenomaan sankaroi niitä metsän eläimiä vastaan.

Voidaanhan me pelata very very fantasya ja olla vaan tolkuttoman lahjakkaita. Se on kyllä haastava muutos asenteellisesti. Korkeitahan näiden hahmojen arvot on, ne on paljon vahvempia ja fiksumpia kuin meistä ykskään, noi erikoismiehet. Sekin painaa kai jotain.

Tossa maagijutussa on pointtia. Mutta miten sen muuttaisi ilman että se menee pilalle? Kirjat on siistejä. Tällä haavaa vissiin vain noita eroaa velhon peruskaavasta. Psionisisteja meillä ei PH:ina ole ollut.

Late, en ymmärrä tuota "hyvä jousiampuja ei ymmärrä muusta" -kohtaa. Mitä tarkoitat?


Page 135 of 181 << First < 132 133 134 135 136 137 138 > Last >>