Sign Guestbook   Back to OLOAS Home   Report abuse

NamePlastAK
Date2009-03-27
MessageEiköhän asia liigan osalta ala olla sitten selvä; 4/4 puoltoa, eli Eternal Blade on kielletty.
- - -
Yksikön voimakkuus ei missään tapauksessa ole pelkästään vauriobuffista johtuvaa. Sen monipuolisuudessa kauhu piilee.
smilie


NamePiit
Date2009-03-26
Locationclick picture for more information
MessageFor the record:

Olisin edelleen vahvasti bannaamassa EB:tä, mutta mielestäni sen ylitehoisuus liittyy nimenomaan area attackeihin (Solamith tms.) tai muihin useita kohteita yhtäaikaa targetoiviin hyökkäyksiin (yhdessä Brass Samurain kanssa tms.) eikä niinkään yksittäisiin titaaneihin. Sillä, tekeekö Wulfgar 30 vai 40 pistettä vauriota kierroksessa ei mielestäni ole yhtä ratkaisevaa eroa kuin vaikkapa sillä tekeekö Solamith yhdellä aktivaatiolla 5x30 vai 5x40 pistettä vauriota. Kovahan se toki on melee-buffaajanakin, muttei välttämättä siinä roolissa ratkaisevan paljon kovempi kuin vaikkapa Hierofantti yhdessä elementaalien tai beaastien kanssa, ja yksittäisen melee-rankojan saa boostattua ilmankin melko kovaluontoiseksi vesseliksi.

Jos kyseistä figuuria pitäisi jotenkin nerffata (mitä ei ole odotettavissa) suoran bannaamisen sijaan niin ratkaisu saattaisi löytyä siitä, että tuo +2 +10 -vitsaus rajattaisiin koskemaan vain basic melee -hyökkäyksiä taikka sitten hyökkäyksiä jotka targetoivat AC:ta. Tai jotain noiden väliltä. Yksinkertaisempaa kuitenkin toki on suora talon sisäinen bannaus, koska Killalta ei uskoakseni ole odotettavissa enempää nerffejä tai turnauksien ulkopuolelle suljettuja muoveja.

Nimim. "sorsittuja pitää aina muodon vuoksi puolustaa"


NameKoo
Date2009-03-26
MessageMinulle käy EB:n bannaaminen varsin mainiosti ja juuri nistä syistä, joita täällä on esitetty. Itse olen vältellyt sillä pelaamista, mutta nyt täytyy tunnustaa, että tänään kun pohdiskelin liigajoukkuetta, lähdin EB:stä liikkeelle. Hyvä, jos minun ei vieläkään tarvitse alentua käyttämään sitä...Kuitenkin olisi siistiä, jos liigassa olisi mahdollisimman erilaisia joukkueita, eikä kilpailu olisi siitä, kenen titaani EB-boostattuna seisoo viimeisenä. Kannatan siis vahvasti.


NamePlastAK
Date2009-03-26
MessageHyvä, Pete! (siis liigaan tulosta)

Allekirjoitan myös suurimman osan bannauspohdiskelustasi liehuvin värein (poikkeuksena TBA, joka confusäännön muututtua putosi tehossa juuri sopivasti). Koska muiden faktioiden balanssi ja design (ainakin viimeaikainen) toisaalta perustuu siihen, mitä bordersissa ja civissa on, niin pitäkäämme kiinni lopuista yksiköistä(?). Ja siis EB-keskustelu yhä auki!
smilie
Liigassa toivon näkeväni (ja saavani!) tuoreita ajatuksia, mutta jokainen tehköön sääntöjen puitteissa niin kuin lystää.


NamePiit
Date2009-03-26
Locationclick picture for more information
MessageKyllähän se vain sopii varsin hyvin, tuo bannaus. On ajoittain kyllästyttävää tehdä warbandeja, kun tietää että mistä tahansa borderlands-jengistä saa kilpailukykyisen sillä, ja toisaalta kilpailullisissa tilanteissa sen poisjättäminen on yksinkertaisesti tyhmää. Vähän sama kuvio kuin tuo DFO. Tulisi samalla enemmän vaihtelua joukkioihin.

Tällaiset house rulet ovat mielestäni toimivia jos (ja varmastikin tässä tapauksessa kun) yhteinen konsensus löytyy. Ainoa negatiivinen puoli jonka keksin on se, että olisi helppo nimetä muutamia muitakin minejä, jotka mielestäni ovat ylitehoisia tahi turhauttavia (TBA, yli yksi Sellsword, MGuard), eikä niiden kieltäminen ole mielestäni ratkaisu ongelmaan (tai on, mutta se olisi loputon suo).

That said, puollan kyllä EB:n bännäämistä. Se on kamala yhdistettynä ranged area attackeihin, ja tappaa teemajengi-ajatuksia (joista on muutoinkin vaikeahko saada tehokkaita).

Ja ai niin, tämäkin on ilmoittautuminen kesäliigaan...


NameLate
Date2009-03-26
MessageJoo oli ilmoittautuminen liigaan. Olen 100% sitä mieltä että EB ei pelkästään ansaitse tulle bännätyksi, vaan sen voisi tuhota kokonaan. Viime liigassa oli muistaakseni ainakin kolme EB jengiä...


NamePlastAK
Date2009-03-26
MessageHauskaa kun raportoitte, kiitos!
Joo, Tuge hakkas Syklonilla, Kalmantitaanilla ja Jättihämiksellä meidät.
- - -
smilie
Kuulkaas, ajatus:
EB:n rooli, niin surullista kuin se onkin, on Demonwebin ja Underdarkin myötä voimistunut niin, että kysyn: kuinka moni kannattaa/vastustaa kyseisen yksikön kieltämistä kesäliigakäytössä?

Ei vain siksi, että yksikön näkeminen muiden huipputyyppien apuna kyllästyttää, vaan myös se, että on pari EB-jengiä, joita vastaa 98%:lla joukkueista on 1/10 mahdollisuudet.
Minulle käy kummin vain, mutta myönnän, että toivoisin sille tehtävän jotain koko pelin laajuudessa - nyt kun DFO on heikennetty.
- - -
Tällaiset asiat eivät Limitedissä vaivaa, siksi tykkäsiin pelata sitä niin paljon kuin mahdollista! Nyt tietysti UD:lla.


NamePiit
Date2009-03-26
Locationclick picture for more information
MessageIlta huipentui hienosti eilen, kun Arena-pelin päätteeksi Markon Hierofantti ja ak:n Gnome Trickster ratkaisivat keskinäisellä iskujenvaihdolla ottelun tuloksen. Kolme kierrosta mentiin niin että molemmat löivät ohi (kumpikin oli osuman päässä manan majoista), neljännellä kerralla maahinen huitaisi druidilta luun kurkkuun.

Kord on iso ja pelottava. Sitähän voisi pelata muullakin tavalla, mutta arenassa itselleni kävi siten että Kord kävi runnomassa sellaiset 150-200 pojoa vauriota ja tipahti viimeistään kolmannnella kierroksella itse. Ei paha treidi kuitenkaan.

Kiitos poijjaat peleistä, oli jälleen mieltäylentävää. Ja muistutus siitä, että konditioita pitäisi pystyä tuottamaan.

P.S. Large Deep Dragon ei ole paha. Ei lainkaan.


NameKoo
Date2009-03-26
MessageJuu eilen testailtiin hieman UD:täkin pienimuotoisen arena turnauksen ohella. Drow arachnomancer ei nyt ihan hirveesti vakuuttanut, mutta tarpeeksi kuitenkin. Drow ja hämisporukka sai käkeen Khumatilta ja kumppaneilta. Tuotetun vaurion määrä ei vain yksinkertaisesti riittänyt.

Arena formaatissa Petellä oli kehissä pelottava Kord, EB, Wulfie ja Trickster, minulla jo tylsäksi vakioksi muuttunut Kolme Kaaleppia ja kaverit ja Markolla Hierophantti kohortteineen. Ja niin kova kuin Kord ja EB yhdistelmä onkin, 3 x 2 x resist 30 all ja burrow-kiusa lopulta veti pidemmän korren. Markolla oli hierophantillaan kaksi Kaaleppia liian vähän. Yhdestä ei ollut vastusta minun kolmikolle.

Pete ja Marko jäivät vielä ottelemaan keskenäistään, kun jouduin lähtemään. Kaikin puolin miellyttävä peli-ilta. Ja oli huvittavaa kuulla, että Tuukka oli pessyt isän ja kummisedän.


NamePlastAK
Date2009-03-25
MessageSamaa mieltä Laten kanssa hinnasta Kaitsun hyvässä idiksessä. Kynnys matalalle, sanonma, ja jokaiselle mieleinen palkinto jos niitä hommataan.
> Late, oliko tuo ilmoittautuminen liigaan?
smilie


Page 49 of 181 << First < 46 47 48 49 50 51 52 > Last >>